Zapraszamy

Prezentacja multimedialna

REKRUTACJA NA ROK 2017


ROK SZKOLNY 2016/2017

Aktualności

1.09. godz. 16:30 Rada Pedagogiczna

20.06. Msza święta na zakończenie roku szkolnego 2016/2017

3.06. Pozdrowienia Prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka

1.06. Wycieczka do Sandomierza 13.05. Nie tak dawno przychodzili do NSD,a dziś opuszczają mury Niezwykłej Szkoły. 13 maja podczas uroczystej Mszy św. pożegnaliśmy Absolwentów - którym przez lata nauki i formacji patronował im niemalże ich rówieśnik, św. Jose Sanchez del Rio.Niech ten Święty, dodaje im zawsze odwagi na drogach życia, oraz przekonanie, że w przyjaźni z Chrystusem każda droga i zadanie staje się łatwiejsze.
Drodzy Absolwenci, bądźcie solą ziemi i światłem świata.
Viva Cristo Rey!
Niech Żyje Chrystus Król!

Mszy św. pod przew. ks. rektor NSD dr Jerzy Bielecki, a także: ks. dr Kazimierz Mielczarek, ks. dr Grzegorz Szumera - rektor WSD Cz-wa, ks. Markek Cisowski i ks. Szymon Stępniak. W te uroczystości wpisały się także inne ważne wydarzenia: 100r. objawień Matki Bożej w Fatimie, oraz 30r. święceń kapłańskich Księdza Rektora. Z tej racji homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. dr Kazimierz Mielczarek, wieloletni proboszcz parafii pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach nad Okszą, a także były rektor WSD, który przyjmował ks. Jerzego do seminarium, a który w tym roku świętuje jubileusz 50 -lecia święceń kapłańskich. Alumni kl. II przygotowali montaż słowno - muzyczny związany z sakramentem kapłaństwa. Na zakończenie uroczystości Absolwenci otrzymali świadectwo ukończenia szkoły, a także książkowe prezenty. 12.05. Tego dnia poznaliśmy szkolnego zwycięzcę teologicznego konkursu na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego "Taka jest nasza wiara". Został nim uczeń kl. I Bartosz Opic. Miejsce 2: Kamil Nizioł, 3 - Piotr Oleszko.
Gratulujemy finalistom, dziękujemy też przewodniczącemu konkursowego jury - naszemu Absolwentowi ks. kan. Sławomirowi Wojtyskowi za moderowanie konkursu. 10.05. Mecz piłki halowej z klerykami WSD. 4-8.05. Pisemne egzaminy maturalne.
No i ruszyli! Wszystkim Maturzystom życzymy "połamania pióra"
Ściskamy za Was kciuki, oczywiście, że na różańcu. 20.04. Rozmowa w katolickim radiu Fiat - Rektora NSD ks. dr. Jerzego Bieleckiego z redaktor Aleksandrą Mieczyńską - Niższe Seminarium Duchowne - szkoła z misją.
Posłuchaj rozmowy

19.04. Wiosna, zima, co kto lubi, co kto woli. 28.03. Nowa publikacja na temat niższych seminariów duchownych pod redakcja ks. dra Jerzego Bieleckiego pt. "Niższe Seminarium Duchowne w misji Kościoła". W książce znajdujemy nauczenie Kościoła na temat niższych seminariów duchownych oraz artykuły na temat Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie wraz z jego historią, ubogaconą aneksami fotograficznymi. 20.03. Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej obchodzi dziś uroczystość swojego patrona, św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji w kaplicy seminaryjnej odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak z diecezji sosnowieckiej. Eucharystię wspólnie z nim koncelebrowali m. in. ks. prał. Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego, ks. prałat Teofil Siudy oraz ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. We Mszy św. uczestniczyli alumni niższego seminarium oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej, którego patronem również jest św. Józef.
Czytaj więcej
Patronuje im św. Józef - homilia odpustowa bpa Grzegorza Kaszaka

19.03. Odpustowy zjazd rodziców. Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Nowaka. Marzec to miesiąc nieodzownie związany z uroczystością Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny - św. Józefem. Niższe Seminarium Duchowne przeżywa ten czas wyjątkowo: duchowo i świątecznie.
Czytaj więcej Jestem, pamiętam, czuwam - udział w apelu jasnogórskim 5.03. Dzień skupienia - Kościół - Lud Boży. Konkurs teologiczny podstawie KKK - "Wiara Kościoła"- eliminacje. 1.03. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowali własnoręcznie patriotyczną grafikę ku uczczeniu Żołnierzy Niezłomnych. 15.02. Wspomnienie patrona drugoklasistów - bł. ks. Michała Sopoćki. Eucharystii przewodniczył ks. Rektor, ks. Prefekt, oraz absolwent NSD ks. Bogumił Kowalski - proboszcz parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie - Trzebniowie, który wygłosił okolicznościową homilię. 13.02. Wspomnienie patrona trzecioklasistów - św. José Sanchez del Río. Msza św. pod przewodnictwem: ks. rektora Jerzego Bieleckiego, ks. prefekta Szymona Stępniaka, oraz naszego absolwenta, obecnie studiującego w Rzymie - ks. Kamila Zadrożnego. 4.02. Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej wzięła udział w kuligu zorganizowanym kilka kilometrów od Częstochowy - we wsi Wydra. Grupie przewodził prefekt alumnów, ks. Szymon Stępniak. Największą atrakcją były niewątpliwie sanie, ciągnięte przez konny zaprzęg. Przez ponad godzinę uczniowie jeździli po okolicznych lasach, panowała niezwykła atmosfera, co zobrazowała bitwa na śnieżki pomiędzy dwoma grupami rozradowanych uczniów. Po wszystkim nadszedł czas na ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólny posiłek. Całość odbyła się dzięki uprzejmości pana Edwarda Kiepury, który zorganizował kulig i zaprosił wspólnotę seminaryjną. Alumni śpiewem podziękowali mu za zaproszenie i w dobrym humorze wrócili do szkoły. Relacja: Dawid Borciuch 16.01. Kamil Szczerbak, uczeń II klasy naszego NSD zwycięzcą 22 edycji Archidiecezjalnego Turnieju Szachowego o Puchar Metropolity Częstochowskiego Arcybiskupa Wacława Depo. 8.01. Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, zakończenie jubileuszu 25 katolickiego radia Fiat. Po Eucharystii kolędowanie z Antkiem Smykiewiczem. 6.01. Kolęda w NSD. Selfie z drugoklasistami :) Uroczystość Objawienia Pańskiego, Msza św. pod przew. abpa Wacława Depo. 4.01. Tyle śniegu w całym mieście, nie widziałeś tego jeszcze...
POPATRZ :) A wieczorami, ciągle pada... :) 25.12. Jasełka w wykonaniu uczniów NSD. Zapraszamy do oglądania i życzliwego przyjęcia, a także głębokiej refleksji. Dziękujemy Tygodnikowi Katolickiemu Niedziela i całej ekipie studia TV Niedziela za realizację i wszelką życzliwość.
Wideo

19.12. Seminaryjna wigilia oraz jasełka w wykonaniu uczniów klasy I z udziałem arcybiskupa metropolity Wacława Depo 14.12. Msza św. w intencji uczniów klasy I z racji nadania im patrona - Bł. Pawła VI 6-7.12. W tym roku św. Mikołaj zatrzymał się na 2 dni w NSD. We wtorek 6 grudnia zwizytował poszczególne klasy i profesorów, był także w seminaryjnej kuchni, oraz u księży przełożonych. Z kolei dzień później na Mszy św. uwielbialiśmy Boga za przyczyną św. Mikołaja, prosząc dla każdego o otwartość serc na potrzebujących pomocy. Po Eucharystii, uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią p. Marią Zborowską zaprosili całą wspólnotę na wyjątkowe spotkanie. Z racji Roku Sienkiewiczowskiego kanwą do tegorocznego spotkania ze świętym Mikołajem była Trylogia Henryka Sienkiewicza. 4.12. W niedzielne popołudnie na Placu Biegańskiego odbyło się niezwykłe spotkanie ze świętym Mikołajem. Całe wydarzenie od strony organizacyjno - aktorskiej przygotowali uczniowie z Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, pod czujnym okiem, oraz z inspiracji s.Mileny ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa.
Przeczytaj całą relację 20.11. "Polska przyjęła Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. To wielki historyczny Akt" - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który w uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny. "Tylko w Chrystusie jest sens życia człowieka" - podkreślił abp Nowak. 17.11. Myśląc Ojczyzna - montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów klasy II pod kierunkiem p. Piotra Michalaka. Pośród zaproszonych gości, obecni byli: Arcybiskup senior Stanisław Nowak, p. Joanna Grabowska, p. Krystyna Maciocha - z częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. 30.10. Na częstochowskich Alejach NMP, alumni Niższego Seminarium Duchownego - Liceum Ogólnokształcącego, współpracując z uczniami Katolickiego Gimnazjum w Częstochowie, pod opieką siostry Mileny ze zgromadzenia sióstr św. Józefa, zorganizowali przemarsz świętych Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Przemarsz rozpoczął się na Placu Biegańskiego i ruszył Alejami w stronę Jasnej Góry. Wcześniej uczestnicy modlili się litanią do wszystkich świętych w seminaryjnej kaplicy omadlając całą inicjatywę i tych których spotkają na swojej drodze.
Więcej o tym wydarzeniu 17.10. Minister Edukacji Narodowej p. Anna Zalewska przyznała Księdzu Rektorowi dr Jerzemu Bileckiemu nagrodę za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Uroczystość odebrania nagrody miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. 5-11.10. Pielgrzymka do Rzymu z okazji 65-lecia Niższego Seminarium Duchownego

Niezwykły Jubileusz - Niezwykłej szkoły

To już 65 lat od kiedy Niższe Seminarium Duchowne wpisało się w archidiecezję częstochowską. Żadne zakręty dziejowe, które spowodowały, że wszystkie instytucje tego typu zostały zlikwidowane, nie spowodowały zamknięcia szkoły znajdującej się w naszym mieście przy ul. Piotrkowskiej 17. W tej chwili jest ona jedyną tego typu placówką w naszym kraju. A skoro szkoła niezwykła, to i jubileusz musi być wyjątkowy. I tak przełożeni, nauczyciele, alumni i rodzice wyruszyli na początku nowego roku szkolnego z pielgrzymką dziękczynną do Rzymu. Głównym punktem 7-dniowego wyjazdu była Eucharystia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po Mszy św. nastąpiło krótkie spotkanie przełożonych NSD z następcą św. Piotra. Biskup Rzymu wyraził radość z istnienia w Polsce tego typu placówki oraz pobłogosławił wszystkim osobom tworzącym to niezwykłe dzieło.

"Seminarium znajduje się w duchowej stolicy Polski. Nasi uczniowie często nawiedzają Jasną Górę. To było dla nas naturalne, że pragniemy uczestniczyć w uroczystościach zakończenia Jubileuszu Maryjnego w ramach Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, który odbywał się w tych dniach w Rzymie" - powiedział ks. Jerzy Bielecki, rektor NSD. Tegoroczny wyjazd nie był pierwszym w historii szkoły. Podobny odbył się z racji 50-lecia placówki. Tak wówczas, jak i tym razem, główną intencją pielgrzymowania było dziękczynienie za istnienie seminarium. I to właśnie z tej racji dla uczestników pielgrzymki jeszcze bardziej wybrzmiały słowa papieża Franciszka wypowiedziane w trakcie niedzielnej homilii. "Czy umiemy powiedzieć dziękuję? Jak często mówimy dziękuję w rodzinie, we wspólnocie, w Kościele? Często wszystko bierzemy za oczywiste! Dzieje się tak również w relacji z Bogiem. Łatwo jest pójść do Pana z prośbą o coś, ale wrócić, by Jemu podziękować?" - pytał Ojciec Święty. Franciszek wskazał na Maryję, naszą Matkę, jako "wzór" postawy dziękczynnej wobec Boga. "Prośmy Matkę Bożą, aby nam pomogła zrozumieć, że wszystko jest darem Boga i abyśmy umieli dziękować: wówczas nasza radość będzie pełna" - zachęcił Papież. Po Mszy św. cała wspólnota pielgrzymkowa została zaproszona na obiad. Był to wyjątkowy czas, który został spędzony z rzymskimi przyjaciółmi z parafii pw. św. Rafała Archanioła, którzy gościli w NSD w lipcu przy okazji ŚDM. Po obiedzie i modlitwie w kościele, wspólnie z włoską młodzieżą odśpiewaliśmy po polsku pieśni: Abba Ojcze, Barka, Oto jest dzień, Błogosławieni miłosierni. To był niesamowity dzień, a wspomnienia z nim związane zostaną na długo w pamięci.

Pielgrzymka do Wiecznego Miasta była niejako okazją do spotkania się z dwoma papieżami. Bowiem w przededniu Mszy z Franciszkiem wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył ks. Bielecki, który wygłosił także okolicznościową homilię. W swoim słowie nawiązał do słów św. Pawła dotyczących strzeżenia depozytu wiary. "Apostoł Narodów zachęca nas do dzielenia się Ewangelią. Te słowa tak bardzo współgrają z naszym seminaryjnym hymnem, gdzie śpiewamy, że we współczesnym świecie trzeba nieustannie budować wiarę" - podkreślał Ksiądz Rektor.

Oprócz Bazyliki św. Piotra na Watykanie pielgrzymi z Polski nawiedzili także pozostałe bazyliki papieskie: Arcybazylikę św. Jana na Lateranie, Bazylikę św. Pawła za Murami i Bazylikę Matki Bożej Większej. W programie wyjazdu znalazł się czas także na zwiedzanie. I tak w samym Rzymie udało się zobaczyć zamek św. Anioła, Panteon, Forum Romanum i Koloseum. Wcześniej była okazja do modlitwy w Sanktuarium Santa Casa w Loreto oraz na cmentarzu, gdzie spoczywają żołnierze II Korpusu Polskiego. Wątek patriotyczny pojawiał się także w trakcie pobytu w kościele św. Józefa na wzgórzu Kahlenberg, gdzie w 1683 r. król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń.

Całość pielgrzymki zakończyła wizyta w Sanktuarium św. Antoniego w Padwie i wizyta w Wenecji.

Czytaj więcej
1.10 Na przełomie lipca i sierpnia gościła u nas młodzież z rzymskiej wspólnoty Casa di Maria. Tym razem mieliśmy przyjemność ugościć i uradować się spotkaniem z ich rodzicami, rodzinami i duszpasterzami. 28.09 Udział alumnów w ewangelizacyjnym projekcie "Iskra młodości".
Artykuł: 24.09. Msza św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie. Arcybiskup Wacław Depo dziękuje za dar życia i wiary z racji zbliżających się urodzin i imienin.
Artykuł: 17.09. Odwiedziny naszych Absolwentów z roku 2006, 10-lecie egzaminów maturalnych. 14.09. Udział w projekcji filmu Antoniego Krauze pt "Smoleńsk" - tragedia która wstrząsnęła Polską. 11.09. Apel Jasnogórski. Pamiątkowe zdjęcie z ojcem Leonem Knabitem. 11.09. Dzień skupienia. "Capax Dei - tajemnicza cecha człowieka" 10.09. Mecz z lektorami parafii pw. św. Stanisława BM w Częstochowie. 9.09. Spotkanie Biskupa Grzegorza Kałuży MSF - naszego Absolwenta z Papieżem Franciszkiem.
Czytaj więcej:

Ekscelencjo Księże Biskupie Dariuszu, Twoje NSD jest naprawdę dumne z takiego Absolwenta.
Zapewniamy i obiecujemy stałą modlitewną pamięć w naszej wspólnocie i przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Ad multos annos! :-)
Pozdrawiamy w Panu. Wspólnota NSD.
8.09. Święto Narodzenia NMP. Po modlitwie apelowej w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej spotkanie z Przewodniczącym konferencji Episkopatu Polski abpem Stanisławem Gądeckim. 6.09. "Wstańcie z kanapy i proście Pana żniwa" - takie słowa towarzyszyły inauguracji nowego roku szkolnego w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.
Artykuł
Homilia Arcybiskupa Wacława Depo (audio)
4.09. Jasnogórskie Dożynki. Msza św. pod przew. Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka. Jak co roku nasi uczniowie zaangażowali się w służbę porządkową. Po Eucharystii pamiątkowe zdjęcie z panem Prezydentem RP Andrzejem Dudą. 1.09. Zebranie Rady Pedagogicznej godz. 17.00