Nizsze Seminarium Duchowne Archidiecezji Czestochowskiej - Aktualności
ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW
NABÓR DO PIERWSZYCH KLAS
 

Zapraszamy

Prezentacja multimedialna


ROK SZKOLNY 2019/2020

Aktualności

30.11.Przybądź Panie, bo czekamy, Twego przyjścia wyglądamy, bo źle nam żyć bez Ciebie! Wystrój adwentowy w naszej kaplicy. Wspólnotowe Nieszpory, wprowadzające w święty okres Adwentu i nowy rok liturgiczny Kościoła. 26.11. Odpust ku czci Błogosławionych Polskich Męczenników z Pariacoto - ojca Michała Tomaszka i ojca Zbigniewa Strzałkowskiego - Patronów alumnów klasy III. 25.11. O poranku uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, modląc się za przyczyną św. Piusa X - patrona kl.2. Między lekcjami uczniowie klasy drugiej serwowali fantastyczne specjały, a na dużej przerwie wystawili kabaret - "Z życia szkoły " 21.11. Niebawem, bo 25 listopada przypadać będzie 35 rocznica święceń biskupich Arcybiskupa Stanisława Nowaka. Z tej racji, już dziś modliliśmy się pod przew. Arcybiskupa Wacława i Pasterzy Kościoła Częstochowskiego w intencji Czcigodnego Jubilata. 8.11. Msza św. w intencji zmarłych z naszych rodzin i wspólnot. 3.11. Udział w modlitwie apelowej na Jasnej Górze. 3.11. Uroczysta Msza Święta z udziałem naszych rodzin, sprawowana przez naszych Księży Prefektów: ks. Michała i ks. Szymona.
Akademia pt. "NIEPODLEGŁA" w wykonaniu alumnów klasy III.
Wywiadówka i spotkanie rodziców z wychowawcami klas. 1.11. W modlitwie różańcowej polecamy naszych bliskich zmarłych. 28.10. Wyjątkowa lekcja historii o powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Częstochowie i całej Polsce oraz o jego patronie - bł. Księdzu Jerzym Popiełuszce. Pan Zbigniew podzielił się z nami swoim przeżyciem, doświadczeniem i towarzyszącymi mu uczuciami z lat 80., kiedy to Polacy zaczęli "Nie lękać się" ("Nie lękajcie się" - św. Jan Paweł II) i walczyć z komunizmem, walczyć o niepodległość i suwerenność narodu. Dziękujemy za ten wspaniały czas i tę pomysłową i jakże bogatą lekcję. Dziękujemy p.prof. Markowi Noszczykowi za zorganizowania tego spotkania. 28.10. Msza św. w intencji ks. Szymona - prefekta NSD. Eucharystię koncelebrowali: rektor i prefekt NSD - ks. Jerzy Bielecki i ks. Michał Cichoń, rektor WSD ks. Grzegorz Szumera, ks. Marek Cisowski - profesor śpiewu i muzyki kościelnej w WSD i NSD, ks. Mariusz Bakalarz - wicekanclerz Kurii, ks. Dariusz Nowak - proboszcz parafii pw. św. Floriana w Cz-wie, o. Sebastian OMI. 24.10. Wyjątkowa lekcja historii w NSD...
z Panem Posłem Tomaszem Jaskółą
Dziękujemy! 22.10. Dziś w naszej wspólnocie, większość alumnów przyjęło Szkaplerz Matki Bożej z Góry Karmel oraz zobowiązało się do życia Maryjnego, jakie praktykował do samej śmierci dzisiejszy patron w Liturgii Kościoła - św. Jan Paweł II. Uroczysta Msza święta była sprawowana przez ks. dra Kamila Zadrożnego, Prefekta WSD w Cz-wie. 19.10. Wycieczka szkolna do Jędrzejowa i Miechowa. Udział w Sympozjum Syndonologicznym w ramach III Dnia Całunu. 7.10. Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Wśród kleryków na I roku w WSD jest nasz tegoroczny absolwent - Dawid Borciuch. Gratulujemy i życzy wytrwałości! 6.10. Tego dnia uczestniczyliśmy w apelowej modlitwie, tym razem byliśmy na chórze w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. 26.09. Msza św w intencji Księdza Prefekta - Michała Cichonia z racji zbliżających się imienin. Eucharystię koncelebrowali: ks. Jerzy Bielecki - rektor NSD, ks. Marek Cisowski - profesor muzyki i śpiewu kościelnego w WSD i NSD, o. Zbigniew Bańkowski - Apostoł Jezusa Ukrzyżowanego. 22.09. Niedzielna Msza Święta z asystą liturgiczną naszego seminarium w Archikatedralnej parafii pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. 21.09. Dziś w naszej wspólnocie gościliśmy Księdza Biskupa Andrzeja Przybylskiego, który pobłogosławił nowych ceremoniarzy Archidiecezji Częstochowskiej przy celebracji Eucharystii w kaplicy seminaryjnej, podczas której głosił nam wszystkim Słowo Boże, przypominając o Mocy i Tajemnicy każdej Mszy Świętej, w której uczestniczymy. 20.09. DZIEŃ 3. W ostatnim dniu naszej wycieczki byliśmy w WSD Diecezji Radomskiej, w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz na Świętym Krzyżu, gdzie spotkaliśmy naszego Absolwenta z 2019 roku - Michała Wróbla, który rozpoczął w tym roku nowicjat w Zakonie Oblatów MN. 19.09. DZIEŃ 2. Zdobyliśmy dzisiaj Puławy i Kazimierz Dolny.
Msza Święta w intencji powołań została odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Tam również odmówiliśmy Apel o 21:00 w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia. 18.09. Wycieczka szkolna - Sandomierz, Kazimierz Dolny, Puławy, Skarżysko Kamienna, Szydłowiec, Święty Krzyż.
DZIEŃ 1. Podczas Eucharystii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sandomierskiej modliliśmy się, za przyczyną św. Stanisława Kostki - patrona dnia dzisiejszego, w sposób szczególny o rozeznanie Bożego powołania dla całej młodzieży w świecie.
17.09. Tak, tak. Oto tak dziś w naszym ogrodzie. 10.09. Dziś w nasze progi zawitał kolejny Absolwent NSD z 2018r. Kl. Kamil. Dziękujemy za pamięć i dar słodyczy dla uczniów. Niech Pan Ci błogosławi a Wspomożycielka Wiernych i św. Jan Bosko prowadzą w życiu zgodnym z wolą Bożą 9.09. Oj, było sentymentalnie, twórczo, mądrze i radośnie. Spotkanie z Absolwentami NSD 2018r. Brawo Panowie i dzięki za Wasze świadectwa o szkole! 5.09. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/20. pod przew. Arcybiskupa Wacława Depo - metropolity częstochowskiego. Relacja z uroczystości z Radia Fiat:

Relacja z uroczystości z Tygodnika Katolickiego Niedziela:

Relacja wideo na YT:


4.09. Msza św. w Bazylice Archikatedralnej p.w. Świętej Rodziny w intencji ofiar „Krwawego poniedziałku” – niemieckiej zbrodni wojennej sprzed 80 lat dokonanej w pierwszych dniach drugiej wojny światowej. 3.09. W niedzielne popołudnie uczniowie klasy I wraz z ks. Prefektem zwiedzali Częstochowę. Ksiądz Michał zapoznał alumnów z historią Bazyliki Archikatedralnej oraz kościołem pw. św. Zygmunta. 1.09. Dożynki Jasnogórskie i tradycyjna pomoc alumnów w roli służb porządkowych. 31.08. Zjazd alumnów po wakacyjnej przerwie. Rozpoczynamy w imię Boże z Maryją i św. Józefem. Wieczorem udział w apelowej modlitwie na Jasnej Górze.