Nizsze Seminarium Duchowne Archidiecezji Czestochowskiej - Aktualności
 

Zapraszamy

Prezentacja multimedialna


ROK SZKOLNY 2021/2022

Aktualności

19.03. Odpust seminaryjny ku czci św. Józefa. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Ksiądz prałat Franciszek Siarek, proboszcz i kustosz parafii pw. Grobu Bożego w Miechowie. Summista podczas homilii zwrócił uwagę, że historia św. Józefa jest przykładem przyśpieszonego dojrzewania. W uroczystości odpustowej wzięli udział m.in. uczniowie wraz z rodzinami, absolwenci z ubiegłego roku oraz przedstawiciele Zakonu Grobu Bożego. Po Mszy św. uczniowie zaprezentowali spektakl, poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a na koniec rozstrzygnięto szkolny turniej tenisa stołowego.
Relacja z uroczystości - katolickie Radio Fiat
Fotorelacja z uroczystości 15.03. Dzień skupienia. 8.03. Dzień Kobiet. 7.03. W oczekiwaniu na nowy rok szkolny 2022/2023.

O rekrutacji słów kilka - katolickie Radio Fiat
2.03. Środa popielcowa. Bazylika archikatedralna, Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego. 1.03. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wy nie bojąc się niczego nie daliście za wygraną.Dla Was niepodległa Polska była najważniejszą sprawą. Niech młodzi o tym usłyszą i nie godzą się z przegraną. Tadek "Żołnierze Wyklęci".
Relacja z uroczystości - Tygodnik Katolicki Niedziela
Relacja z uroczystości - katolickie Radio Fiat 24.02. Inwazja Rosji na Ukrainę.
Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój na Świecie.
Boże ojców naszych, wielki
i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój,
a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim
i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.
Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu
i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Amen.
23.02. Zebranie Rady Kapłańskiej w NSD.
Relacja z obrad - katolickie Radio Fiat
12.02. 38 lat temu odszedł do Pana Ksiądz Biskup Stefan Bareła, III Pasterz Kościoła Częstochowskiego w latach 1964-1984. Rektor Niższego Seminarium Duchownego w latach 1954-1956. Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, nasz biskup Stefan, któremu powierzyłeś troskę o Kościół Częstochowski, wszedł do radości swojego Mistrza i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. 25.01. C + M + B A. D. MMXXII. "Błogosławieństwo Boga wszechmogącego, Ojca i Syna, i Ducha Świętego niech zstąpi na to miejsce i na jego mieszkańców i niech pozostanie tu na zawsze. Amen" Ksiądz Prefekt Szymon pobłogosławił dziś uroczyście nasze pokoje.

22.01. Cerkiew Prawosławna, udział w wieczerni oraz wspólne,ekumeniczne kolędowanie. 16.12. Msza św. dziękczynna za łaski w Roku św. Józefa. Wigilia seminaryjna z udziałem Arcybiskupa Wacława Depo.


23.11. Z radością informujemy, że na naszym Facebookowym profilu jest już ponad 3000 obserwujących, dziękujemy. 20.11. W zdrowym ciele, zdrowy duch... Dziękujemy ministrantom z parafii pw. św. Lamberta w Radomsku za szlachetną rywalizację. 16.11. Fragmenty patriotycznej wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie, oraz panu profesorowi Piotrowi i ks. Markowi za scenariusz i muzyczne przygotowanie.

21.11. Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat. 14.11. XIII DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM.
11.11 "POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ" - Stanisław Wyspiański. Vivat Niepodległa! 103 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. 3.11. Różaniec z wypominkami. 2.11. Tradycyjnie, 1 XI nasi alumni uczestniczyli w zbiórce ofiar na rzecz Seminarium. Z serca dziękujemy Bóg zapłać. 1.11. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. 26.10. Dziennik Zachodni po raz kolejny organizuję akcję Wielki Plebiscyt Edukacyjny - NAUCZYCIEL NA MEDAL. Prosimy o Wasze głosy. 24.10. Rosarium pro missionariis missionibusque. 16.10. Dziś w naszych murach gościliśmy ministrantów i lektorów z dekanatu św. Wojciecha w Częstochowie, rozegrali oni eliminacje do Mistrzostw Polski o puchar "KnC". 14.10. DRODZY PROFESOROWIE z okazji Dnia Edukacji Narodowej, składamy Wam najserdeczniejsze życzenia,a zarazem podziękowania za wszelki trud, poświęcenie, wyrozumiałość i zaangażowanie jakie wkładacie w nasze nauczanie i wychowanie. 29.09. Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Jest to zarazem dzień imienin księdza prefekta Michała Cichonia oraz pana profesora Michała Sołtysika. Podczas Eucharystii w intencji Solenizantów wypraszaliśmy dla nich Boże błogosławieństwo. Ad multos annos! 26.09. Obłóczyny kl. Piotra Oleszki z WSD w Łodzi, Absolwenta NSD z 2018 r. 12.09. Msza św. dziękczynna za dar profesji wieczystej Brata Krzysztofa Fijałka OMI. Absolwenta NSD sprzed 6 lat. 10.09. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/22. pod przew. Arcybiskupa Wacława Depo - metropolity częstochowskiego. Relacja z uroczystości - Tygodnik Katolicki Niedziela